Слободен, мултијазичен речник со дефиниции, етимологија, изговор, цитати, синоними, антоними и преводи.

Здраво, Rschen7754, и добре дојде на Викиречник! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:
RU Wiki FLP icon.svgПетте столба на Викиречник
HSstudent.svgПочетен курс
Text-x-generic with pencil-2.svgКако да уредувате страници
HSVissteduatt.svgКако да создадете статија

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Корисник!
Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на страниците за разговор со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Викиречник:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!

Don't speak Macedonian?

-- D enisMiecze.svg 11:50, 22 јули 2016 (CEST)

Rename namespace Wiktionary to ВикиречникУреди

Hello Rschen7754, can I use your help for the wiktionary. You see, I'm the new admin here and I would like to change the text on this bar, the logo above the sidebar and to rename the Wiktionary into Викиречник (so I can create the village pump Викиречник:Селска чешма and not Wiktionary:Селска чешма). Have you any ideas how this things should be done? Thanks a lot. -- D enis  12:08, 15 јули 2016 (CEST)

I think that will require a request on Phabricator, which will also require proof of community consensus. --Rschen7754 16:51, 15 јули 2016 (CEST)
Thanks, they're already working on it! Best regards, -- D enis  11:50, 22 јули 2016 (CEST)